Funkcje piekarnika

Funkcje, jakie oferują użytkownikom piekarniki są na tyle rozmaite i liczne, że wymagają utworzenia konkretnych kategorii, dotyczących:

1. Metod grzania
2. Optymalizacji procesu pieczenia
3. Wygody użytkowania

 

1. Metody grzania dzielą piekarniki na kilka grup:

1a. Piekarniki grzane tradycyjnie, czyli gorącym powietrzem wytwarzanym przez metalowe grzałki
1b. Piekarniki grzane tradycyjnie ze wspomaganiem pary lub mikrofal
1c. Piekarniki grzane parą (parowary)
1d. Piekarniki grzane mikrofalami (kuchenki mikrofalowe).

 

Grupa 1a obejmuje zarówno modele o wysokości 60 cm, jak i serię kompaktową o wysokości 45 cm. Piekarniki z grzaniem tradycyjnym stanowią zdecydowaną większość produkowanych przez nas urządzeń z tej branży i oferują najbardziej zaawansowaną automatykę oraz mnóstwo rozmaitych funkcji i systemów, służących efektywnemu i oszczędnemu pieczeniu w optymalnych warunkach. Są bardzo uniwersalne i doskonale obsłużą tak dużą rodzinę, jak i ceniące domową kuchnię pary, czy singli.


Grupa 1b dotyczy wyłącznie modeli kompaktowych i stanowi specjalną propozycję dla żyjących intensywnie miłośników szybkiego i zdrowego przyrządzania posiłków.
Modele ze wspomaganiem mikrofal są maksymalnie efektywne: mają wszystkie cechy piekarnika tradycyjnego wraz z korzyściami wynikającymi z dodatku grzania mikrofalami. Upieką praktycznie wszystko i do tego wyjątkowo szybko. Dzięki nim zaoszczędzisz do 80% czasu i 50% energii.

Piekarniki z funkcją pary, poza możliwością pieczenia jak w klasycznie grzanym piekarniku, zapewniają metodę gotowania na parze, która zadowoli najbardziej wymagających użytkowników doskonałymi rezultatami: pełnowartościowymi, jędrnymi warzywami i miękkim, delikatnym mięsem. Wszystkie piekarniki z tej grupy dysponują zaawansowaną automatyką: same dobierają parametry i kontrolują proces pieczenia i gotowania z gwarancją doskonałego rezultatu za każdym razem.

 

Grupę 1c stanowią stosowane coraz częściej parowary. Potrawy w nich przyrządzane nie tracą właściwości odżywczych oraz witamin i są wyjątkowo smaczne. To świetny sposób na zdrową i lekką kuchnię. Dzięki nim można znacznie ograniczyć lub wyeliminować zużycie tłuszczu. Parowary pozwalają przygotować potrawy na kilku poziomach naraz i tak jak inne piekarniki, proponują rozbudowaną automatykę.


Grupa 1d to kuchenki mikrofalowe, stanowiące przydatne uzupełnienie wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Są stylistyczną kontynuacją innych urządzeń kuchennych, występują też w grupie piekarników kompaktowych. Ich nowatorska forma kryje wielkie możliwości: elektronika kontroluje wszystkie funkcje urządzenia i gwarantuje właściwe działanie kuchenki bez Twojego nadzoru. Dzięki temu uzyskujemy krótszy czas przygotowania potraw przy mniejszym zużyciu energii oraz dokładną realizację powierzonych zadań.


2. Optymalizacja procesu pieczenia obejmuje bardzo duży obszar funkcji. Wszystkie modele, zarówno tradycyjne, parowe, jak i mikrofalowe proponują rozmaite sposoby rozprowadzania ciepła oraz dużą rozpiętość regulacji temperatury dla ustawień indywidualnych, a elektronika cookControl pozwala korzystać z kilkudziesięciu programów automatycznych, ściśle dostosowanych do rodzaju i wagi potraw. Większość piekarników ma funkcję Memory, wprowadzającą do menu indywidualne ustawienia użytkownika jako programy dodatkowe. Przy grzaniu tradycyjnym ilość dostępnych sposobów korzystania z piekarnika jest rekordowa: począwszy od podstawowego grzania góra/dół, przez funkcje hydroBaking i Termoobieg 3D, aż po opcje specjalne, jak pizza, rożen, grill z termoobiegiem, variogrill, pieczenie w niskiej temperaturze, rozmrażanie itd. Natomiast je­śli chcesz jeszcze bardziej precyzyjnie kontrolować proces pieczenia, warto skorzystać z modelu z termosondą, czyli czuj­nikiem tem­pe­ra­tu­ry.

Istotne są też funkcje zabezpieczające przed ingerencją w program przez dzieci i blokujące otwarcie drzwi podczas pracy piekarnika.


3. Wygoda użytkowania wiąże się głównie z przyjazną i ergonomiczną obsługą oraz z bezproblemową pielęgnacją urządzenia. Większość modeli wyposażona jest w funkcję włączającą oświetlenie wnętrza razem z otwarciem drzwi, w funkcję ułatwiającą zamykanie drzwi oraz funkcje eliminujące ręczne mycie wnętrza piekarnika: activeClean® i ecoClean. System automatycznego czyszczenia pyrolitycznego activeClean® obraca wszystkie pozostałości z grillowania lub pieczenia w łatwy do usunięcia popiół. Również szklane drzwi poddają się działaniu activeClean®. Kolejne rozwiązanie to ecoClean – panel pokryty warstwą ceramiczną, która skutecznie rozkłada zanieczyszczenia powstające podczas pieczenia. Redukowany jest też do minimum nieprzyjemny zapach. W zależności od modelu panel ecoClean pokrywa wszystkie ściany lub występuje na ścianie tylnej z możliwością dokupienia reszty (jako wyposażenie dodatkowe).

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!