AGE EXPLORER

Starzejące się społeczeństwo i konieczność przystosowania kuchni do przyszłych możliwości ciała ludzkiego – kuchnię użytkuje się 20 lat.

 

AGE EXPLORER jest najnowszym instrumentem w badaniu DYNAMIC SPACE. Ten specjalny kombinezon symuluje typowe, fizyczne zmiany związane z naturalnym procesem starzenia, jak np. ograniczenia w poruszaniu, słabnącą siłę mięśni, pogarszający się wzrok i słuch. W ten sposób możemy tworzyć produkty i już dziś testować, czy w dłuższej perspektywie oferują one użytkownikowi ergonomię pracy w kuchni. (DYNAMIC SPACE, AGE EXPLORER)

 

fot.: Blum

 

Wyciąganie artykułów z półki w szafce dolnej jest szczególnie uciążliwe dla ludzi, którzy nie są w pełni sprawni. Wymaga to głębokiego schylania, wgląd w zawartość szafki jest zły i często trzeba wyjąć część przedmiotów, by sięgnąć artykuły znajdujące się z tyłu.
Natomiast szuflady z pełnym wysuwem, jak TANDEMBOX, wysuwają się na całą swoją długość, oferując dobry wgląd w całą zawartość i optymalny dostęp do przechowywanych produktów. (DYNAMIC SPACE, AGE EXPLORER)

 

Gdy siła mięśni słabnie, otwieranie ciężkich szuflad może sprawiać wiele trudności. Natomiast elektryczne wspomaganie otwierania sprawia, że otwieranie staje się łatwe i wygodne. Z uwagi na to, że  elektryczne wspomaganie otwierania może być uruchamiane nie tylko dłonią, ale również biodrem, kolanem lub stopą, szuflady są otwierane bez wysiłku i bez konieczności schylania - wystarczy delikatnie nacisnąć powierzchnię frontu, by szuflada wysunęła się samoczynnie. (DYNAMIC SPACE, AGE EXPLORER)

 

fot.: Blum

Szczególnie użytkownicy o ograniczonej swobodzie ruchu mają problem, gdy muszą się głęboko schylać lub daleko wyciągnąć ramiona, by sięgnąć po leżące z tyłu zapasy w szafce z półkami. Także wysunięcie całej zawartości szafki cargo jest z powodu np. artretyzmu lub słabnącej siły mięśni uciążliwe.
Dużym ułatwieniem jest szafa na zapasy z drzwiami, za którymi są szuflady wewnętrzne. Każdą szufladę można wysunąć osobno i w ten sposób wyeliminować niezdrowe ruchy jak schylanie. (AGE EXPLORER, DYNAMIC SPACE)

 

fot.: Blum

Na podstawie badań stwierdzono, że osoby nie w pełni sprawne, szczególnie przy otwieraniu ciężkich szuflad, chętnie wspierają się o blat roboczy, by odciążyć kręgosłup. Elektroniczne wspomaganie otwierania znacznie ułatwia otwieranie. Ciężkie szuflady można wygodnie otworzyć za pomocą biodra, kolana lub stopy. Elektroniczne wspomaganie otwierania wspomaga także podczas otwierania za uchwyt, zmniejszając nakład siły do minimum. (DYNAMIC SPACE, AGE EXPLORER)

 

fot.: Blum

 

W przypadku ograniczonego pola widzenia drzwi szafek, znajdujące się w obszarze ruchu użytkownika mogą prowadzić do urazów. W tym wypadku zastosować można  podnośniki do frontów górnych, dzięki którym front można z łatwością otworzyć, unieść, zatrzymać na dowolnej wysokości i co najważniejsze - znika on z obszaru pracy (AGE EXPLORER, DYNAMIC SPACE).

 age

 

Kombinezon AGE EXPLORER składa się z różnych elementów, które symulują zmiany, względnie ograniczenia, jakie wraz z wiekiem dotykają ludzkie ciało.

fot.: Blum

1. Mocowane opaski ograniczają ruchomość stawów łokciowych i kolanowych.
2. Specjalne obszycia w kombinezonie utrudniają podnoszenie rąk.
3. Ciężarki mocowane bezpośrednio na wysokości mięśni ramion, przedramion, ud i łydek, symulują słabnącą siłę mięśni.
4. Specjalne rękawiczki imitują artretyzm i utrudniają chwytanie przedmiotów.
5. Okulary ograniczają zdolność widzenia.
6. Nauszniki imitują ograniczenia słuchu.
7. Zabarwiona na żółto osłona kasku ogranicza pole widzenia i symuluje zmętnienie i zżółknięcie/odbarwienie soczewki oka.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!