Kuchnia bez ograniczeń

Kuchnia dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową

 

Kuchnia bez ograniczeń – wyposażenie, które ułatwia funkcjonowanie w kuchni osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Ludzie starsi z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach to grupa o szczególnych potrzebach. Dotyczą one między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby osoby z trudnościami fizycznymi mogły w miarę normalne funkcjonować bez pomocy ze strony innych. Nowoczesne wyposażenie kuchni ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem. Idealnie sprawdzają się w tej roli systemy wysuwne podblatowe i średniej wysokości, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki, a dzięki całkowitemu wysunięciu na zewnątrz zapewniają wygodny przegląd zawartości. Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa obsługa niewymagająca wysiłku fizycznego oraz cichy domyk, dzięki czemu szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.

 

Niezwykle praktyczne są półki, które można łatwo wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając łatwy dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, na samym końcu półki, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek.


Półki wysuwane - łatwy dostęp dla osoby niepełnosprawnej

System pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników, a jego największą zaletą jest możliwość zastosowania kilku półek na dowolnej wysokości w szafkach o szerokości od 300 do 1200 mm. Kosze wykonane są z blachy profilowanej w taki sposób, aby zabezpieczyć przechowywane artykuły przed wypadaniem, a zaokrąglenia narożników usprawniają czyszczenie. Dno półek chroni dopasowana mata antypoślizgowa zapobiegająca przesuwaniu się zawartości podczas wysuwania i wsuwania systemu.


System wspierajacy automatyczne wysuwanie półek

Dużym udogodnieniem w czynnościach wykonywanych codziennie w kuchni przez niepełnosprawnych jest system, w którym wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki, umożliwiając
bezproblemowy dostęp do zawartości. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawia, że składniki i przybory kuchenne, z których korzystamy najczęściej podczas gotowania, są zawsze pod ręką. Ponadto podzielony na cztery części dozownik przypraw z przezroczystą pokrywką daje się z łatwością wyjąć i przenieść na blat.

Wysuwany blat

Świetnym miejscem do przygotowywania posiłków i jedzenia może być wysuwany blat, który doskonale spełnia szczególne potrzeby niepełnosprawnych na wózkach, a przy tym nie zabiera miejsca w małych powierzchniowo kuchniach. Mechanizm można wysunąć, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą, a po zakończonej pracy ponownie wsunąć do wnętrza zabudowy.

W ofercie dla osób niepełnosprawnych jest wiele systemów wysuwanych, mocowanych do frontów, które pozwalają jednym ruchem wysunąć zawartość całej szafki na zewnątrz i łatwo sięgnąć po potrzebne
produkty. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań tego typu są pojemne szafki typu cargo.

Szafka typu cargo
 
Zastosowane w nim cienkie ścianki cienkie koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a rama i prowadnice ukryte pod półkami zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania cargo, dodatkowo zabezpieczając dno półek i ułatwiając utrzymanie ich w czystości. Na uwagę zasługuje też wyższy system pomyślany w taki sposób, aby ułatwić życie również osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Szafki cargo dostosowane do możliwości otwierania ze strony osób z niepełnosprawnością ruchową
 
Możliwość zastosowania szafek w rozmiarze medium, których wysokość zaczyna się od 90 cm, to ukłon w stronę wszystkich, którzy mają problem z sięganiem do półek znajdujących się nad blatem roboczym. Techniczne nowinki takie, jak zintegrowany hamulec działający podczas otwierania lub czujnik elektryczny sprawiają, że takie szafki są jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników. W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia narządu ruchu, ale też osób starszych i bardzo niskich, utrudnione albo wręcz niemożliwe jest korzystanie z tradycyjnych szafek wiszących. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system przeznaczony do montażu w zabudowie górnej.

Przyjazne otwieranie szafek dla osób o niewielkim wzroście


Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden, prosty ruch, by niezawodna winda wraz z zawartością wysunęła się bezszelestnie na zewnątrz i w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania zapobiega przewracaniu się przedmiotów.

Podobnie działa winda, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach można bez trudu opuścić na wysokość wzroku. Nie trzeba wspinać się na palce, przeszukiwać zawartość szafki po omacku wyciągniętymi w górę rękoma, wchodzić na stołek lub drabinkę, ani prosić o pomoc innych domowników. Z takimi rozwiązaniami łatwiej pokonać wszelkie fizyczne ograniczenia, a codzienne życie staje się o wiele prostsze.

 Winda do przenoszenia naczyń i zapasów

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!