Obciążenie kręgosłupa, schylanie i przysiady w kuchni, szuflady zamiast półek, lalka ergonomii

METODA OWAS

By przedstawić obrazowo fizyczne obciążenia na ciało użytkownika podczas wykonywania prac kuchennych odwołano się do metody OWAS. Barwna lalka ergonomii symbolizuje kolorami różne klasy obciążenia ciała.

 

Kolor czerwony – bardzo silne obciążenie ciała

 

Kolor pomarańczowy – silne obciążenie

 

Kolor żółty – słabe obciążenie ciała

 

Kolor niebieski – prawidłowa postawa ciała

 

Niewygodne skłony lub przysiady w trakcie wyjmowania produktów można wyeliminować projektując w szafkach dolnych szuflady zamiast półek. Przechowywane artykuły można wtedy wyjmować z łatwością, gdyż zapewniony jest naturalny ruch  ich podnoszenia tzn. od dołu do góry.

Porównanie sposobu użytkowania szafki górnej z drzwiami i z frontem uchylnym. W przeciwieństwie do drzwi, fronty górne, w których zamontowano podnośniki usuwają się z obszaru pracy użytkownika kuchni i pozwalają na nieograniczony wgląd i dostęp do zawartości szafki.

Porównanie sposobu użytkowania szafki dolnej z półkami i zabudowy z szufladami. Szuflady w szafce dolnej posiadają wiele zalet w zakresie ergonomii. Zawartość szafki jest widoczna z góry i dostęp do niej jest wyraźnie bardziej komfortowy. Długie schylanie i uciążliwe poszukiwanie należą już do przeszłości.

 

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!