Funkcjonalność kuchni

Zaprojektowanie oraz przygotowanie wymarzonej kuchni to inwestycja na długie lata. Należy zatem dobrze przemyśleć każdy jej element tak, aby była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna.  Funkcjonalność to bowiem cecha, która w odniesieni do przestrzeni kuchennej ma ogromne znaczenie. Nie chcemy przecież aby poruszanie się po kuchni i gotowanie było niewygodne, a spędzanie w niej czasu nie dawało przyjemności.

Kiedy możemy mówić o kuchni spełniającej wymóg funkcjonalności? Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszystko ma swoje miejsce, w której można wygodnie przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego, wykonując poszczególne etapy naszej pracy. Funkcjonalna kuchnia to odpowiednio dobrane meble, sprzęty, akcesoria, materiały czy w końcu oświetlenie. W funkcjonalnej kuchni nie tracimy czasu czy energii na zbędne wykonywanie ruchów, nasze funkcjonowanie w niej jest płynne i efektywne.

 

Aby stworzyć wygodną i funkcjonalną kuchnie nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni czy nakładów finansowych. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, dzięki którym funkcjonowanie w niej będzie prawdziwą przyjemnością!

 

  1. Planuj funkcjonalną kuchnię wykorzystując zasady ergonomii, w tym tzw. trójkąt kuchenny.
  2. Składniki oraz produkty spożywcze przechowuj w wygodnym, najlepiej centralnym miejscu kuchni.
  3. W funkcjonalnej kuchni wszystkie naczynia oraz sztućce znajdują się w jednym miejscu.
  4. Blat roboczy najlepiej umieścić pomiędzy zlewozmywakiem a strefą gotowania. To zapewni nam maksimum efektywności i funkcjonalności w trakcie przygotowywania posiłków.
  5. Funkcjonalnie jest ustawić garnki, patelnie oraz inne przedmioty do gotowania w obrębie płyty grzewczej.
  6. Nie zapominajmy o świetle! Kuchnia funkcjonalna to kuchnia dobrze oświetlona!
  7. Wybór materiałów do wykonania podłogi czy blatów ma dla funkcjonalności ogromne znaczenie. Muszą być one nie tylko piękne, ale i wytrwałe, wysokiej jakości.

 

Dzięki wykorzystaniu tych porad nasza kuchnia będzie nam służyła wiele lat, funkcjonowanie w niej zaś będzie ogromną przyjemnością!

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!