Proces projektowania kuchni - co i kiedy wybrać?

Projektowanie naszej wymarzonej kuchni rozpoczynamy najczęściej od lektury czasopism lub  poszukiwania inspirującej aranżacji w internecie. Kiedy napotkamy w końcu na tę najbliższą naszemu sercu, bardzo często dochodzimy do wniosku, że znajdują się tam elementy, które niekoniecznie zmieszczą się w naszej kuchni. Nierzadko dotyczy to wyspy i tzw. słupka z piekarnikiem. Pomimo tego, za wszelką cenę staramy się wpasować je do naszego projektu. Jak rozwiązać te problemy i na co zwrócić uwagę, by przy okazji nie pogubić się w naszych potrzebach?

Czy możemy mieć wyspę?

Tak, jeśli dysponujemy dużą, swobodną przestrzenią. Gorzej, kiedy mamy małą kuchnię i nadal bardzo chcemy mieć wyspę. Można wtedy pomyśleć o ustawieniu szafek równolegle do ciągu głównego pamiętając, by ciąg komunikacyjny pomiędzy miał nie mniej niż 90 cm szerokości. Taka kombinacja najczęściej sprawdza się w kuchniach otwartych na salon, gdyż zaraz za wyspą mamy przestrzeń przeznaczoną do relaksu, gdzie możemy wygodnie usiąść. Alternatywą w małej kuchni może być przedłużony kawałek blatu. Wyspa jest dobrym rozwiązaniem zawsze, gdy mamy do dyspozycji więcej przestrzeni – wtedy jest to nawet zaletą. Zazwyczaj dzięki wyspie zyskujemy dodatkowe szafki do przechowywania. Umieszczamy na niej płytę gazową lub zlewozmywak, a od drugiej strony miejsca siedzące  idealne na "szybkie" śniadania.

Czy możemy mieć słupek?

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest ergonomia. Piekarnik na wysokości wzroku z całą pewnością jest wygodniejszy w użytkowaniu, niż ten do którego musimy się schylać. W małym pomieszczeniu trzeba pamiętać, by słupek nie ograniczał światła wpadającego do pomieszczenia przez okno. W wąskiej i małej kuchni wysoka zabudowa powinna znajdować się tylko po jednej stronie ściany. Tym bardziej, że słupek z piekarnikiem często umieszczamy obok lodówki, ustawiając w ten sposób dwa najwyższe meble w pomieszczeniu obok siebie. Stawiając słupek nie można zapomnieć o ciągu komunikacyjnym tak, aby kosztem ładnego wyglądu nie zakłócić podstawowych zasad funkcjonalności. Najlepiej, gdy duże meble znajdują się vis a vis wchodzącego lub są wpasowane we wnękę, jeśli takową mamy w kuchni. W miarę możliwości próbujmy unikać widoku boku korpusu naszych wysokich szafek, gdyż to optycznie zabierze przestrzeń. Zawsze starajmy się umiejscowić wysokie szafki tak, abyśmy w bezpośrednim odbiorze mieli je "en face".

Pralka w kuchni czy w łazience?

Ten problem rozwiązujemy zazwyczaj powierzchniowo i zgodnie z indywidualnymi przyzwyczajeniami i zapotrzebowaniem. Jeśli mamy mało miejsca w kuchni lepiej przeznaczyć je na przechowywanie akcesoriów kuchennych i jedzenia. Jeśli mamy nieustawną i wyjątkowo małą łazienkę, wtedy możemy pomyśleć o postawieniu pralki w kuchni. Warto zwrócić też uwagę na to, w którym pomieszczeniu w domu pracująca pralka będzie najmniej uciążliwa dla domowników.

Jak widać nie ma jednoznacznych odpowiedzi na zadane pytania. O tym czy wstawić wyspę, umieścić piekarnik pod płytą czy też wstawić go do słupka decyduje wiele czynników. Warto wziąć je pod uwagę podczas projektowania, bo tylko wtedy mamy szansę stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się dobrze, a kuchnia nadal  pozostanie ergonomiczna i dobrze zaprojektowana.

 

mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska

 

Projekty i wizualizacje wykonane w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

(producent programu - firma CAD Projekt K&A).

Dowiedz się więcej o programie na stronie producenta – firmy CAD Projekt K&A.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!