Do czego potrzebujemy kuchnię? Czyli rzecz nie tylko o gotowaniu

Kuchnia – serce domu. To powiedzenie znają wszyscy. Co takiego ma w sobie, że przyciąga wszystkich domowników? Teoretycznie szykujemy tam tylko posiłki, a może aż? Tak naprawdę kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania. To także nasze samopoczucie i kreatywność, czyli rzeczy, o których podczas codziennej krzątaniny nawet byśmy nie pomyśleli.

Kuchnia kojarzy nam się przede wszystkim z jedzeniem i gotowaniem. Często nie zastanawiamy się nad tym jak ważny jest klimat, który tworzy się w kuchni podczas przyrządzania jedzenia. Wyobraźmy sobie, że jeden z domowników przyrządza posiłek. Zazwyczaj ktoś mu z chęcią towarzyszy w tych działaniach. Pomaga przygotować jedzenie lub poprostu obserwuje, dotrzymuje towarzystwa i chłonie zapachy. Szum wokół przyrządzania posiłku, którym będzie cieszyć się cała rodzina, to tętniący życiem dom, do tego dochodzą drobne prace jak nakrywanie do stołu czy zmywanie. Rzadko zdarza się, aby osoba "pracująca" w kuchni była sama. Dlatego projektując kuchnię trzeba pomyśleć również o towarzyszach kulinarnych wypraw - tych zagadujących i chłonących zapachy. Miejsce dla nich, w pobliżu gotującego, pomoże w płynnej komunikacji i da oficjalne przyzwolenie, wręcz zaproszenie, do wspólnego spędzania czasu.

Funkcjonalna_kuchnia(2)
Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

Goście to kolejny nieodłączny i ważny element w każdym domu. Atmosfera przygotowania uczty przy różnych  okazjach tworzy się sama. Dobrze, gdy przestrzeń sprzyja takiemu klimatowi. Nasz gotujący – gospodarz – przygotowując jedzenie na pewno by nie chciał, aby coś go ominęło. Szykuje posiłki, serwuje je, jest w ciągłym ruchu, dlatego tak istotne jest, aby stół i ucztujący byli w jego zasięgu. Będąc w trakcie przygotowań dobrze, żeby chociaż w połowie mógł uczestniczyć przy tym co się dzieje przy stole. To ważne, aby zachować klimat i dobrą atmosferę. Dobre umiejscowienie stołu pomoże uniknąć niezręcznego poczucia braku gospodarza.

W naszej kuchni powinno także znaleźć się takie miejsce, gdzie z kubkiem herbaty możemy poczytać książkę lub gazetę albo poprostu wygodnie poczekać na resztę domowników. Czasem wystarczy pomyśleć o odpowiednich krzesłach przy stole przykładowo o bardziej fotelowym charakterze. Kuchnia powinna również pobudzać smaki. Otwarcie lub nawet wyeksponowanie jej nieodłącznych części jak akcesoria kuchenne, pamiątki z kulinarnych podróży, przyprawy i inne widoczne drobne elementy, zaostrzą apetyt i wyobraźnię jedzących, a u gotującego pobudzą zmysły i nasuną nowe pomysły na smaczne i domowe posiłki.

Funkcjonalna_kuchnia(3)
Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO
mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska

Projekty i wizualizacje wykonane w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO oraz Power NET+
(producent programu - firma CAD Projekt K&A).
Dowiedz się więcej o programie na stronie producenta – firmy CAD Projekt K&A.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!