Imperfection

Front, który odwzorowuje rdzęNiedoskonałość naturalnego drewna

 

Imperfection

 

Perfekcjonizm oznacza kontrolę naszego  cyfrowego świata. Wszystko chce być zautomatyzowane, zracjonalizowane, zoptymalizowane. Tworzymy perfekcyjną kopię samego siebie w mediach społecznościowych. Ale czy oryginał nie jest milszy w swojej niedoskonałości? Czy ci, którzy dążą do perfekcji nie kończą niepowodzeniem w dążeniu do narzucanych sobie standardów?

Niedoskonałość jest alternatywną drogą. Nonkonformizm czyli odwaga bycia poza głównym nurtem wydaje się być kuracją dla obecnego chaosu. Pozwólmy czemuś być kompletnie niekompletnym. Pozwólmy sobie iść w niekonwencjonalnych kierunkach. Zróbmy coś nowego i unikalnego. Idźmy pod prąd bez żadnych zahamowań.

Każdy może być w głównym nurcie. Jednak indywidualizm oznacza unikalność zamiast uniformizacji.  Potrzebujemy odważnych mówców, projektantów, twórców. Jeżeli ich idee odzwierciedlają potrzeby klientów, klienci czują,  że zostali zrozumiani. W takim wypadku unikatowość skutkuje zakupem produktu lub usługi. Empatia projektanta przekłada się na sprzedaż.

Niedoskonałość to design bez początku albo bez końca, praca w trakcie (work in progres). Estetyczną cechą kolekcji w tym stylu - to albo efekt niedokończony, z dużą ilością wad wykończenia albo efekt materiału zużytego od intensywnego wykorzystania. Produkty mogą wydawać się wykonanymi w prymitywny sposób lub uszkodzone. Niedoskonałość to ekspresja człowieczeństwa, a często esencja piękna. Niedoskonałość ścian, surowe drewniane podłogi, meble z materiałów,  które jeszcze niedawno nie były postrzegane jako materiały meblowe. To obraz natury i wyraz autentyczności.

W meblach kuchennych to mogą być okleiny naturalne z sękami, spękaniami, szorstkie, szczotkowane, jakby niedokończone. Drzewo jest żywym organizmem. Nawet jeżeli zostało ścięte,  nadal posiada w sobie obraz życia i środowiska w którym wzrastało. Nie ma doskonałości w drewnie. Właśnie ta niedoskonałość przyciąga wielu klientów do drewna. W rysunku słojów drewna jest chaos. Wielu klientów docenia sęki i stara się je eksponować.

Również może to być surowa stal z widocznymi spawami użyta jako konstrukcja regałów czy stołów. Równie dobrze mogą to być ręcznie lakierowane fronty z efektem kosmicznym, księżycowym, zależnym od ręki rzemieślnika, który je wykonywał. Wreszcie to materiały odwzorowujące zardzewiałą blachę, powierzchnie betonowe, czyli wszystko to co się mieści w stylu dziedzictwa przemysłowego. To fantazyjne dekory o wzorze przeszlifowanej starej warstwy lakieru. Odważne marki stać na to,  żeby zaoferować  produkty  spoza głównego nurtu, inne niż biały lakier. Odważne marki cenią odważnych klientów i pomagają im być sobą.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Piotr Matuk

 

Przykłady

Fronty: dąb jasny sękaty naturalny i dąb czekoladowy naturalny Program PIANO II >> KLIKNIJ!

Fronty COSMO rdza i COSMO księżyc srebrny >> KLIKNIJ!

Front PUNTO ferro brąz >> KLIKNIJ!

Blat beton jasny >> KLIKNIJ!

Blat loft beton >> KLIKNIJ!

Blat sosna wiejska >> KLIKNIJ!

Blat dąb Halifax >> KLIKNIJ!

Blat cedr nostalgiczny >> KLIKNIJ!

Front Hong Kong, Istambuł, Tokio >> KLIKNIJ!

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!