Kuchnia w trzech stylach. Japońska asceza, tropikalne szaleństwo, czy funkcjonalny minimalizm?

Urządzanie mieszkania może naprawdę przerażać. Zwłaszcza gdy aranżujemy kuchnię, gdyż pewne decyzje podejmujemy na lata. W końcu zabudowa kuchni, blaty i sprzęty AGD to nie elementy, które zmieniamy co roku, bo wiążą się z dużymi wydatkami.

 

Jak więc zaprojektować kuchnie, by była modna i ponadczasowa? Niestety, na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Moda zmienia się co sezon, a trendy trwają kilka lat, po czym magazyny wnętrzarskie hucznie promują kolejne. Natomiast  kuchnia to raczej wybór na kilka lat. Dlatego, warto kierować się wewnętrznym głosem i stworzyć pomieszczenie  zgodne z naszym charakterem, gustem, ale też  spójne z resztą pomieszczeń w mieszkaniu. Trendy wnętrzarskie maja nas zaś  jedynie inspirować, a wybór stylu wiodącego winien być kwestią osobistą. Tak więc jeśli w duszy grają nam pastele, naturalne elementy, a kuchni nie wyobrażamy sobie bez dużego drewnianego stołu, należy poszukać stylu, w którym te elementy dominują.

 

W tym artykule zaprezentujemy trzy, bardzo odmienne, style wnętrzarskie. Mamy nadzieję, że każdy odnajdzie w nich coś dla siebie.

 

Styl wabi sabi pojawił się na fali trendów związanych z filozofią życia typu hygge i langoom.
O ile  ostatnie ideologie przywędrowały do nas ze Skandynawii, to wabi sabi przebyło drogę aż z Japonii. Trend ten nawiązuje do idei skromnego podejścia do życia oraz dawania przedmiotom drugiej szansy. Nie ma nic urągającego w sklejonym, ulubionym, kubku, czy własnoręcznie, niekoniecznie perfekcyjnie, wykonanych glinianych talerzach, bowiem wabi sabi zrywa z dążeniem do perfekcji. W idealnym świecie, w którym chodzi o pozyskiwanie nowych, pięknych rzeczy, ten styl stanowi ukojenie dla zszarganych nerwów  po codziennej gonitwie i ciągłym dążeniu do posiadania. W tym stylu bardzo ważne są  detale i dodatki, które nierzadko determinują styl projektu. Niedoskonałość, skromność i autentyczność mogą się przejawiać w podejściu do tych elementów wystroju, które normalnie byśmy wyrzucili. Misa, bądź kubek, które uległy zniszczeniu, mogą dostać kolejną szansę  za sprawą Kintsukuro, czyli starej japońskiej sztuki naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. W efekcie takich działań powstaje dodatkowo ozdobiony przedmiot, który idealnie dopełni wnętrze w duchu wabi sabi.

Architekci wnętrz na ściany proponują beton czy  cegłę lub, na podłogi, popękane płytki wypełnione złotą farbą. Wnętrze w tym stylu ma ascetyczny charakter, a dominują jasne barwy – beże, ziemiste pomarańcze, mleczne brązy. Materiał, z którego wykonane są meble i dodatki to naturalne tworzywa. Są więc tam drewna, beton i organiczne tkaniny, zwłaszcza len.

Wabi Sabi

Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Decor PRO z Renderem PRO

W opozycji do stylu wabi sabi stoi, bardzo teraz modny, urban jungle. Niewątpliwie to styl dla niepokornych i odważnych osób, które nie boją się intensywnych kolorów. Obecnie, w każdym magazynie wnętrzarskim można znaleźć liściastą tapetę, a liść monstery to motyw przewodni również na ubraniach, porcelanie czy tekstyliach. Dobrze tak wyraziste kolory i wzory, stonować lżejszymi barwami, a więc wybierając beże, szarości lub biel. Połączenie zieleni, piaskowych pasteli i złota, drewna oraz wikliny z intensywnym motywem roślinnym, to sprawdzony sposób na stworzenie naturalnie wyglądającej stylizacji. W kuchni w stylu jungle, musi się znaleźć miejsce na wiele roślin, które stanowią trzon tej aranżacji. Urban jungle nie byłoby, gdyby nie szalone dodatki. Złote ramki z plakatem przedstawiającym rośliny, ceramiczne pudełko w kształcie ananasa, albo różowy flaming, obok różowych przyborów kuchennych. To styl dla tych, którzy zdecydowanie nie szukają w kuchni spokoju, a cenią sobie spontaniczność i pozytywny nastrój.

Jungle

 Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Decor PRO z Renderem PRO

W przypadku stylu minimal (zwanego inaczej stylem modernistycznym), zupełnie inaczej niż
w urban jungle,  rządzi prostota. Natomiast jest ona bardziej wystawna i nowoczesna niż w przypadku Wabi sabi. Minimalizm bowiem nie stoi w opozycji do nabywania rzeczy, jeśli tylko są ładne i funkcjonalne. Designerska wyciskarka do cytrusów od Philippa Starcka to idealny dodatek do kuchni w stylu minimalistycznym. To urządzenie kuchenne będzie zarazem elementem ozdobnym, a więc zaspokoi obie potrzeby – funkcjonalności i estetyki.

W urządzaniu kuchni ograniczamy się do minimum, czyli to, co niepotrzebne, nie musi zaburzać naszej przestrzeni. Brak tu wazonów, świeczek i figurek, bo nie pełnią w kuchni żadnej funkcji. Wzory na ścianach lub podłogach są proste, ale gdzieniegdzie przewija się motyw geometryczny. Kolorystyka wnętrza, najczęściej jest surowa i chłodna, a przewodnimi kolorami są biel, szarości i czerń, niekiedy przełamane mocnym akcentem kolorystycznym jak żółty. Celowo ma być on kontrastowy, gdyż w stylu minimal nie ma kompromisów. To styl dla pewnych siebie, dobrze zorganizowanych i wyrazistych osób.

Meble są niczym klocki - pasują do siebie idealnie, stanowią jedną całość, a ich fronty są gładkie, błyszczące lub matowe. Meble pozbawione są często uchwytów. Bardzo popularne są obecnie szafki

otwierane dotykowo.

Kuchnia w stylu minimalistycznym jest miejscem, w którym mamy czuć się dobrze, a sprzęty i meble spełniać swoją rolę. Krzesło nie może być elementem, które tylko pasuje do całej aranżacji. Jeżeli nie można na nim usiąść wygodnie, nie można go nazwać mianem krzesła. Bardzo ważne jest tu mądre rozmieszczenie sprzętów i mebli kuchennych, tak by kuchnia była maksymalnie funkcjonalna.

minimal

                              Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Decor PRO z Renderem PRO

Warto się nie bać i mieszać style. Przy doborze pewnych elementów można sprawnie przemycić kilka trendów. Styl jungle z wabi sabi lub minimal ze stylem skandynawskim? Jeśli lubisz oba, a połączenie wygląda spójnie, to dlaczego by nie? W końcu kuchnia nie ma tylko ładnie wyglądać na zdjęciu, a być miejscem, w którym  spędzamy (chcąc nie chcą) dużo czasu.

Wiele osób mimo znajomości stylów czuje się zagubiona w temacie aranżacji wnętrz, dlatego posiłkują się profesjonalistami. Mimo to klienci nie zawsze potrafią przełożyć projekt na realne pomieszczenie. Rozwijająca się coraz prężniej technologia VR  pozwoli zobaczyć projekt od środka, skalibrowany do rozmiarów aranżowanego pomieszczenia. Już niedługo VR z pewnością stanie się podstawowym narzędziem do prezentacji dla większości studiów projektowych.
Firma CAD Projekt K&A wzięła na warsztat powyższe trzy style i prezentowała je w ramach wystawy Open Program na Łódź Design Festiwal 2018 właśnie za pomocą technologi VR. Odwiedzający mieli szansę nie tylko zobaczyć zaproponowane przez firmę aranżację, ale przede wszystkim ,,wejść” do projektu za pomocą gogli VR. Dla ciekawych tego czym jest VR polecamy https://www.cadprojekt.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/CASE-STUDY-vinterior-na-Lodz-Design-Festival-2018.pdf

 
Dowiedz się więcej o programie  obserVeR na stronie producenta – firmy CAD Projekt K&A.

 

Olga Filipińska, Dział Marketingu CAD Projekt K&A

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!