Mała kuchnia dzięki dobrej organizacji i systemom kuchennym może być znacznie większa

 Mała kuchnia. Wskazówki jak funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń na małej powierzchni 

Z jednej strony przytulna, gdzie zawsze można mieć wszystko na wyciągniecie ręki, z drugiej strony ograniczona niewielką powierzchnią. Jak urządzić funkcjonalnie małą przestrzeń, aby kuchnia była przyjazna i ergonomiczna? Organizowanie miejsca w kuchni o małej powierzchni oznacza takie jej zagospodarowanie, aby wszystko było uporządkowane i znajdowało się w zasięgu ręki. Umożliwiają to niestandardowe, ale funkcjonalne rozwiązania. Idealnie nadają się do tego mechanizmy podblatowe, które sprytnie ukryte w szafkach pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, ułatwiają przygotowywanie posiłków i zapewniają miejsce do ich spożywania. Mechanizmy zostały tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej przestrzeni. Wysuwamy je z szafki tylko wtedy gdy są potrzebne.
Mechanizmy_podblatowe 
Przykładem innego rozwiązania, idealnego do małej kuchni jest mechanizm blatu, który może zwiększyć powierzchnię roboczą nawet do 90 cm.  Gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca, wysuwamy ukryty blat.
Ukryty_blat 
W małej kuchni nie należy przesadzać z nadmierną aranżacją mebli, tutaj maksyma „im mniej tym lepiej” sprawdza się w największym stopniu, nie tylko ze względów estetycznych. Niewielka powierzchnia wymusza oszczędność w projektowaniu. Usuwanie zbędnych elementów jest konieczne przede wszystkim po to, aby wygospodarować jak największą powierzchnię roboczą. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wysokiej zabudowy. W tym wypadku świetnie się sprawdzają wąskie systemy typu cargo. Wysokie i bardzo pakowne szafki pomieszczą sporą ilość produktów, które można łatwo uporządkować i mieć do nich zawsze szybki dostęp.
Wysokie_cargo

Doskonałym pomysłem, który gwarantuje zagospodarowanie miejsca są szafki narożne. W przypadku małych kuchni idealnie sprawdza się obrotnica, która umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni w rogach nawet niewielkiego pomieszczenia. Składające się i obracające wewnątrz  fronty nie zajmują miejsca i nie zaburzają ergonomii powierzchni niewielkich kuchni.
szafka_noroznik 

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem dla małej kuchni z są systemy relingowe, w których miejsce znajdą drobne akcesoria kuchenne, a nawet tablet. Uporządkowane drobiazgi zawieszone w jednej linii nie tylko zapewnią ergonomię w kuchni, ale również mogą być jej ozdobą.
relingi

Niezależnie od tego czy mamy małą czy dużą kuchnie potrzebujemy sposobu na praktyczne przechowywanie sztućców i innych przyborów kuchen¬nych. Dobrze zorganizowana szuflada zapewnia utrzymanie wszystkich sztućców i akcesoriów na miejscu, dzięki zastosowaniu odpowiedniego wkładu do szuflady.
Wklad_szuflada 
W małej kuchni problematyczna może okazać się kwestia związana z odpadami. Rozwiązaniem będzie tu takie zaaranżowanie szafek podblatowych, w których znajdzie się miejsce np. na zestaw pojemników wstawianych do szuflady. Ze względu na ograniczoną powierzchnię kosz nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca.
pojemniki 
Mała kuchnia jest wymagająca dla projektanta, jednak dzięki dobremu pomysłowi może okazać się nie tylko ergonomiczna, ale i piękna. Jedno jest pewne – w tym przypadku kreatywne rozwiązania są szczególnie istotne, muszą bowiem na niedużej przestrzeni zapewnić wszystkie funkcje dużego pomieszczenia.

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!