Śmieciowy temat

Przechowywanie pojemników na śmieci w kuchni

Każdy z nas przygotowuje posiłki. Jednym z nas sprawia to wielką przyjemność, dla innych jest to czynność mocno uciążliwa. Zawsze jednak przygotowując nawet najprostsze posiłki „produkujemy” sporą ilość odpadów, które trzeba jak najszybciej uprzątnąć. Służą do tego oczywiście kosze na śmieci. Jednak nie mogą one psuć wizualnej strony naszej kuchni, ani przeszkadzać nam w naszej twórczej pracy. Dawniej w naszych kuchniach królowały kubły na śmieci ukryte pod zlewozmywakami lub nawet za zasłonką. Te rozwiązania odeszły już do lamusa. Teraz do wyboru mamy szereg wszechstronnych rozwiązań, które są dyskretne i ergonomiczne.

W dobie segregacji odpadów jeden pojemnik na śmieci to jednak za mało. Konieczne jest zastosowanie rozwiązań systemowych czyli koszy na śmieci zwanych segregatorami. Sortowniki muszą być w naszej kuchni odpowiednio umiejscowione, tak aby korzystanie z nich nie przerywało naszej pracy i nie wymagało od nas wykonywania zbędnych czynności. Najczęściej sortowniki umieszczane są w szafce zlewozmywakowej, ponieważ przy zlewozmywaku wykonujemy najwięcej „brudnych” czynności – wyjmujemy produkty z opakowań, oczyszczamy warzywa, itp.

Decydując się na tradycyjną szafkę na zawiasie możemy wybrać najprostsze ale też i najmniej wygodne rozwiązanie – pojemniki wstawiane do szafki, o różnych wysokościach z pokrywkami lub bez. Możemy też wybrać kosz montowany na drzwiach, ale z reguły jest on wtedy za mały. Do tego typu szafki możemy również wybrać kosze, które uchylają się przy otwieraniu szafki, co ułatwia nam dostęp do kosza. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest podział na większy kosz na frakcję suchą oraz mniejszy, najlepiej z własną szczelną pokrywą, na mokre odpady organiczne.

Optymalne warianty segregowania odpadów stwarza szafka otwierana szufladowo. Może być to moduł zlewozmywakowy lub ulokowany obok zlewu. Do szuflady można wstawić komplet pojemników z dopasowaną do podstawy wytłoczką z tworzywa tak, aby pojemniki nie przesuwały się. Niektóre zestawy wyposażone są też w dodatkowe pojemniki na akcesoria do czyszczenia.

Wybierając kosz z mocowaniem do frontu w pełni wykorzystamy potencjał szafki. Takie kosze mają oprócz miejsca na odpady,  pojemniki na detergenty, a po otwarciu szafki mamy dostęp do całej zawartości. Dodatkową zaletą jest też łatwość w utrzymaniu czystości i porządku.

Przykłady opisanych rozwiązań:

- segregator na odpady.

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!