W jakim kierunku zmierza projektowanie kuchni?

Modna kuchnia

„Modna kuchnia" – jakie jest dzisiejsze miejsce gotowania?

Niemal zawsze chcemy, aby to miejsce dobrze się prezentowało. Wybieramy zatem zgodnie z naszym gustem kuchnię spośród tego, co oferuje rynek. Dobór kolorów, materiałów, charakterystyki frontów pozwala osiągnąć zadowalający efekt nawet wybrednym kucharzom.

Są jednak pewne ogólne wyznaczniki, które pokazują kierunek w projektowaniu kuchni. Zmieniają się one powoli i są głównie dyktowane nowymi potrzebami. Ta mała ewolucja dotyczy funkcjonalności oraz chęci zupełnej zmiany zastanych elementów przez kolejne pokolenie.

W ostatniej dekadzie projektujemy kuchnie zimne, minimalistyczne, na wysoki połysk. Kolory stonowane, gdzie znajdziemy ewentualnie jeden, dominujący żywy kolor jako dodatek. Wszystko zaczęło się od rozwoju programów do projektowania wnętrz. Proste, geometryczne formy, jednolite plamy kolorów – efekty proste, niemalże komputerowe. Minimalizm sam prosi się do wnętrza. Wszystkie elementy podstawowe w kuchni , m.in. lodówka, zmywarka, mikrofalówka zostają zakryte frontami- kuchnia często jest elementem salonowym, przez co nie chcemy jej pokazywać. Najczęściej takie połączenia spotykane są w nowo wybudowanych domkach jednorodzinnych. Dom - symbol zamożności zaprasza do urządzenia wnętrz luksusowo i tu pojawiają się tak chętnie stosowane fronty na wysoki połysk – czyste i eleganckie. Podłoga ma być praktyczna i minimalistyczna najlepiej wyłożona płytkami. W tak urządzonym wnętrzu nie ma miejsca na obrusy, zasłony i inne tekstylia. Dominuje czystość, sterylność i elegancja.

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Tak mniej więcej wyglądają obecnie kuchnie. Ale pojawia się kolejne pokolenie z już nieco innymi potrzebami. Kierunek – prawda. Kuchnia staje się po prostu kuchnią. Widać w niej sprzęty – lodówka już nie jest pod zabudowę. Wolnostojące sprzęty chętnie prezentują się w różnych kolorach. Szafki kuchenne oczywiście są, ale ich sąsiadami są często regały i półki, na których poustawiane są elementy kuchenne czy zdobyczne meble z pchlich targów. Prawda również dosięga ściany – częste odkrywki surowej cegły czy nawet płyty betonowej – to bunt na to wszystko co piękne, sterylne i dopieszczone. Nowa kuchnia jest przede wszystkim przytulna, różnorodna. Nie brakuje w niej tekstyliów, kolorów, prawdziwego drewna, cegły. Nie boimy się również wzorów co raz liczniej widzianych w kuchni- to też synonim przytulności, który dodaje oryginalności, charakteru i unikalności konkretnemu wnętrzu. Powoli też odchodzimy od frontów na wysoki połysk- dostępnych wszędzie.

Nadal jednak kuchnia w kolorze białym dominuje. Może dlatego, że jest to uniwersalne rozwiązanie- jest wiele odmian bieli, kolor ten jest bezpieczny. Z beżu przecież zawsze łatwiej jest przejść na złamaną biel niż zastosować wzór lub zdecydowany kolor. Biel jest zawsze modna, nieprzemijająca - to jeden czynnik, który wciąż się utrzymuje i wiąże zmieniającą się modę.

mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska

 

Projekty i wizualizacje wykonane w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO  (producent programu - firma CAD Projekt K&A).

Dowiedz się więcej o programie na stronie producenta – firmy CAD Projekt K&A.

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!