Walory wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna to coś więcej niż zmiana aranżacji i ustawienia mebli w kuchni. Wyspa oznacza inne podejście do pracy w kuchni, do rozmieszczenia poszczególnych szafek, a co za tym idzie do ergonomii i co może się wydawać zaskakujące – również do komunikacji. Decydując się na to rozwiązanie trzeba mieć na uwadze fakt, że wyspa nie tylko zmieni charakter pracy w kuchni, ale ma też pewne wymagania co do powierzchni.

Aranżacja kuchni z wyspą to przede wszystkim zmiana w komunikacji pomiędzy domownikami. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość większej integracji, która uprzyjemnia pracę nad przygotowaniem posiłków oraz brak odizolowania szefa kuchni od reszty domowników.

Dostęp do wyspy jest otwarty z każdej ze stron – taka zresztą jest jej idea – to z kolei umożliwia pracę większej liczbie domowników. Jeśli wyspa została wyposażona oprócz blatu roboczego i szafek podblatowych także w różne urządzenia AGD, takie jak: piekarnik, płyta grzewcza, niska lodówka czy zmywarka, w tym większym stopniu umożliwia w krótkim czasie przygotowanie nawet skomplikowanego posiłku, bowiem wszystko co niezbędne znajduje się w zasięgu ręki.

Wyspa kuchenna to również bardzo ergonomiczne rozwiązanie nie tylko w przypadku dużych kuchni, ale również takich, które mają bezpośrednie połączenie z salonem. Linia wyspy optycznie i funkcjonalnie oddziela przestrzeń salonu od przestrzeni roboczej, na której przygotowywane są posiłki. Co istotne, podczas pracy na kuchennej wyspie mamy swobodny kontakt z osobami przebywającymi w salonie czy jadalni. Natomiast oczekując na posiłek w salonie można mieć cały czas w zasięgu wzroku to, co się dzieje na płycie czy w piekarniku. To rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne kiedy przyjmujemy gości, a w piekarniku znajduje się wykwintne danie, którego trzeba doglądać, aby osiągnęło właściwą temperaturę i zostało podane wprost po wyjęciu.

Wykorzystanie miejsca pod blatem roboczym wyspy kuchennej może być różnorodne. Najczęściej umieszcza się pod nim dodatkowe półki lub szuflady, stąd też bardzo dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie np. półek, wyciągów podblatowych, które dają szybki, łatwy i bezkolizyjny dostęp do zawartości. Często też blat wyspy przykrywa przeznaczone do zabudowy sprzęty AGD jak np. zmywarka. Wówczas powinny znajdować się w ich bliskim sąsiedztwie również odpowiednie szuflady lub półki, co umożliwi znaczne skrócenie dystansu pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i naczyniami. Wyspa to także dobre rozwiązanie w sytuacji gdy projekt kuchni nie zakłada szafek wiszących – ich funkcję mogą pełnić szafki podblatowe.

Optymalna odległość wyspy od ciągu szafek kuchennych to 120 cm. Dzięki temu osoby stojące zarówno przy wyspie, jak i przy szafkach przyściennych nie będą utrudniały komunikacji innym osobom. Od ściany i sprzętów kuchennych wyspa powinna być oddalona przynajmniej o 60 cm, a najlepiej o 90 cm – taka odległość zapewni wygodne przejście i pozwoli bezkolizyjnie otwierać np. lodówkę.

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!