Wirtualna rzeczywistość w projektowaniu wnętrz

Wirtualna rzeczywistość w projektowaniu kuchni


Wyobraźnia przestrzenna to umiejętność, która od lat jest przedmiotem badań. Gdyby się choć przez chwilę nad wynikami badań to okazuje się, że jedni się z tym rodzą a inni po prostu się tego uczą. Kilka lat temu na uniwersytecie w Toronto w czasie badań wykazano, że osoby grające w gry komputerowe lepiej sobie radzą w testach z bryłami 3D.
    Niestety nie każdy klient projektanta wnętrz jest zapalonym graczem a co za tym idzie, czasami zdarzają się w tej branży nieporozumienia. Zbyt mały stół czy niekomfortowa odległość kanapy od telewizora - nie są jeszcze tak dużym problemem, jak zbyt mała łazienka. Niestety takie problemy najczęściej wychodzą na światło dzienne dopiero po zakończeniu prac budowlanych, będąc jednocześnie powodem konfliktów. Dlatego producenci oprogramowania projektowego od lat prześcigają się w możliwie jak najdokładniejszym odwzorowaniu rzeczywistości w świecie wirtualnym. Fotorealistyczne wizualizacje, które pojawiły się kilka lat temu, były ogromnym przełomem, jednak wciąż są płaskie. Do tego przy ich tworzeniu projektanci, aby pokazać jak najwięcej, stosują szeroki kąt podczas renderingu, co powoduje lekkie przekłamania. Dlatego prace nad metodami prezentacji nie ustają.
    Klienci oczekują coraz lepszych narzędzi do prezentacji projektów wnętrz. Pierwszym, rewolucyjnym krokiem było generowanie animacji w formie nagrania wideo z projektowanego wnętrza. Wraz ze wzrostem popularności telewizorów 3D, filmy również „nabrały powietrza”, dzięki czemu można było zobaczyć więcej i przestrzenniej. Jednak widz wciąż pozostawał biernym obserwatorem. Dlatego wykonano drugi krok, umożliwiając projektantom i ich klientom znalezienie się wewnątrz projektu. Wystarczy tylko założyć na głowę gogle VR z telefonem wyświetlającym wcześniej wyeksportowane przez projektanta wnętrze. Funkcjonalność ta bardzo szybko stała się popularna, przede wszystkim ze względu na swoją prostotę działania i krótki czas przygotowania prezentacji.

Zobacz jak działa aplikacja CAD Share-it – panorama mobilna 360°

 
    Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem do prezentacji gogli VR. Technologia ta pozwala na wejście do wnętrza projektu i swobodne przemieszczenie się po nim, co jest możliwe dzięki intuicyjnie obsługiwanemu kontrolerowi. Jednak to nie wszystko – można również chodzić i rozglądać się na we wszystkich kierunkach używając do tego nóg i głowy. Wprowadzenie tej technologii, będzie ogromnym ułatwieniem dla projektantów. Zamiast generować kilka plików z renderami, wystarczy w kilka minut przygotować jeden plik, który od razu będzie gotowy do uruchomienia prezentacji na goglach VR (rzeczywistości wirtualnej). Ponadto, przy ich braku, możliwe będzie „spacerowanie” po projektowanych pomieszczeniach w taki sam sposób, jak przemieszcza się swobodnie w grze komputerowej. Natomiast po założeniu gogli VR na głowę można poczuć się jak w domu, co potwierdzić mogą uczestnicy Łódź Design Festiwal 2017, którzy mieli okazję testować to nowatorskie, pobudzające wyobraźnię, rozwiązanie. Natychmiast pojawiły się pomysły oddziaływania na inne zmysły aniżeli tylko wzrok. Skoro jest to symulacja wnętrza, to może warto będzie w przyszłości połączyć ją z zapachem i dźwiękiem, aby jak najwierniej odtworzyć warunki panujące w mieszkaniu.

VR_FunkcjonalnaKuchnia


    Na przestrzeni lat sposoby prezentowania projektów ewoluowały, dostosowując się do możliwości technologicznych i wymagań rynku. Przed laty projektanci byli ograniczeni do kartki i ołówka, dziś po prostu mają wybór, dzięki czemu każdy może wybrać swój komfortowy styl pracy. Poszukiwanie rozwiązań nasyca rynek nowościami, pojawiają się alternatywy, jednak czas pokaże, które z nich staną się standardem, które odejdą do lamusa oraz czy ołówek będzie miał jeszcze swój renesans?
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Radek Słowik CAD Projekt K&A

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!