Zlewozmywak a zmywarka

Zmywarka w kuchni

 

W latach 90. odsetek gospodarstw domowych posiadających zmywarkę wynosił ok. 2%. W roku 2013 wyniósł on ponad 34% (źródło: GUS). Ten ogromny wzrost popularności zmywarki w gospodarstwach domowych spowodował zmianę funkcji zlewozmywaka, które nie polega już w głównej mierze na zmywaniu naczyń, ale przede wszystkim służy do przepłukiwania bardzo brudnych naczyń przed włożeniem ich do zmywarki oraz mycia warzyw i owoców.

Wszystko to powoduje że zmienia się struktura sprzedaży zlewozmywaków. Stają się one w większości centrum obróbki oraz przygotowania, dlatego coraz częściej wybierane są zlewozmywaki mniejsze, jednokomorowe. Również aspekt estetyczny nabiera coraz większego znaczenia - większą popularnością cieszą się takie, które subtelnie i delikatnie komponują się z aranżacją całego wnętrza.

Granica między strefą zmywania a przygotowywania zaciera się już od dłuższego czasu. Stąd większego znaczenia nabierają metody zwiększenia funkcjonalności zlewozmywaków poprzez np. wbudowane deski do krojenia, idealnie przystosowane durszlaki do płukania czy także młynki do rozdrabniania odpadów organicznych.

Pamiętać należy także o oszczędzaniu wody. Do tego wykorzystać możemy baterie kuchenne, które redukują użycie wody, np. poprzez perlatory, które napowietrzając strumień wody powodują, że w efekcie zużywamy jej mniej niż normalnie.

Innowacyjną metodą pozwalającą na zwiększenie oszczędzania wody jest wykorzystanie tej, którą opłukaliśmy owoce czy warzywa do wstępnego umycia bardzo brudnych naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. W takim właśnie kierunku będzie się rozwijał trend rozwoju funkcjonalności zlewozmywaków.

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!