Kuchnia w stylu klasycznym

Elegancja, wygodna i dobry smak…

Styl klasyczny odwołuje się do minionych epok i panujących wtedy tendencji w architekturze i wnętrzach. To styl nie tylko jednej epoki: w kulturze europejskiej rozwijał się od starożytności, przewijał się przez wieki niezależnie od chwilowych mód.

Bogato zdobione profile oraz frezowane ramki drzwiczek o łagodnie zaokrąglonych kształtach podkreślają ponadczasowe piękno brył mebli. Szlifowane krawędzie przezroczystych szyb witryn i kredensów przywodzą na myśl eleganckie szlify kryształów.

Jednak charakterystycznym akcentem klasycznego wystroju wnętrza jest powściągliwość i prostota. Starannie wybieramy harmonizujące ze sobą kunsztowne meble. Nie może być mowy o tłoku kilkunastu przypadkowych sprzętów.

Ma różne oblicza - klasyczne może być zarówno wnętrze urządzone antykami, jak i meblami współczesnymi, o prostych liniach. Jego nazwa odnosi się raczej do form klasycznych dla różnych stylów - zapowiada umiar, dobry smak i przywiązanie do tradycji.
W klasyce liczą się wysokiej jakości materiały i dbałość o detal, a także unikanie mocnych kontrastów. Kolorystyka jest subtelna i stonowana - to paleta bieli, beży i brązów, czasem też jasnych zieleni i błękitów. By dodać wnętrzu wyrafinowania, można pokusić się o kilka srebrnych lub złotych akcentów, które będą idealnym uzupełnieniem drewnianych, solidnych mebli, wygodnych kanap i obitych skórą foteli. Na podłodze najlepiej zaprezentuje się drewniany parkiet lub kamienne płyty. Charakteru doda obłożony marmurem kominek. Bardzo ważne jest oświetlenie - to ono buduje nastrój i poprzez kryształowe żyrandole, mosiężne lampy, materiałowe klosze i podświetlane witryny daje poczucie komfortu, luksusu i harmonii.

Aranżacje w stylu klasycznym korzystają z bogactwa wzornictwa minionych epok. Mogą to być inspiracje zaczerpnięte z bogactwa stylu dworkowego, jak i elegancji londyńskich salonów.

Charakterystyczną cechą stylu klasycznego jest symetria i elegancja. Osiągana jest ona przede wszystkim użyciem mebli z ozdobną żakardową tapicerką lub obiciami z pikowanej skóry. Same meble są w kolorystyce białej lub bardzo ciemnej z gustownie zdobionymi elementami. Luksusu i przepychu dodają detale, np. złoto czy mosiądz.

Wrażenie powrotu do przeszłości nadaje ustawienie regałów i witryn z dużą ilością oświetlonych przeszkleń.  Na ścianach  można powiesić  lustra i obrazy w stylizowanych ramach. 

Z określeniem „klasyczny” łączymy najczęściej inne słowo dobrze opisujące wystrój wnętrz: ponadczasowy. Większość z nas dobrze się czuje w takich pomieszczeniach, bo ciepłe barwy i naturalne materiały dodają wnętrzu przytulności. Styl klasyczny nie nudzi się szybko, nie podlega chwilowym modom. Jest również dobrą propozycją dla osób, które nie czują się pewnie przy urządzaniu wnętrz lub po prostu cenią tradycję i prostotę – pragną domu eleganckiego, który jednocześnie będzie przyjazny mieszkańcom. Tu klasyka sprawdzi się lepiej niż chłodny minimalizm.

Wnętrze w stylu klasycznym nie powinno wywoływać wrażenia, że mieszka się w muzeum. Nie sposób idealnie odtworzyć klimat dawnych wnętrz – dom musi odpowiadać współczesnym potrzebom i oczywiste, że znajdzie się w nim nowoczesny sprzęt. Odwołując się do stylu klasycznego, należy jednak pamiętać o jego podstawowych zasadach, czyli harmonii i umiarze. Wymaga on, by w doborze mebli i detali kierować się ich jakością. Jeśli będziemy chcieli uwypuklić tylko jeden klasycyzujący element we wnętrzu, warto postawić na umiarkowany kontrast. Dzięki temu zabiegowi stylowe sprzęty będą przyciągały wzrok na neutralnym tle albo przeciwnie – ściany pokryte stylową boazerią lub wzorzystymi tapetami czy też perski dywan o bogatym wzorze na posadzce mogą być bazą dla prostych mebli o eleganckim kształcie.

Jakie kolory i materiały?

Styl ten wyraża się również przez wybór stonowanych barw – w palecie brązowej, beżowej, kremowej, ale także bieli czy szarości – dotyczy to głównie ścian i mebli. W przypadku tkanin gama barw poszerza się o kolor niebieski, turkusowy, zielony. Złoto i srebro stosuje się raczej w małych dawkach, aby uniknąć efektu jarmarczności. Wybiera się naturalne, solidne i dobre jakościowo materiały, takie jak szlachetne gatunki drewna, kamień, perskie dywany, skóra. Istotną rolę w budowaniu klimatu wnętrza odgrywają także tkaniny i tapety, najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach i w drobne, nienarzucające się wzory.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!