Jaki kolor dla kuchni wybrać?

Czym jest kolor?
Światło jest energią promienistą rozchodzącą się w postaci fal elektromagnetycznych z olbrzymią prędkością. Jeżeli jakaś powierzchnia odbija lub przepuszcza całkowicie światło białe to jest dla naszego oka bezbarwne. Jeżeli zaś pochłania całkowicie jest czarne. Gdy pochłanianie światła jest niecałkowite to taka powierzchnia jest szara. Łatwo wyobrazić sobie, że skala barw od bieli do czerni jest bardzo szeroka. Artyści i projektanci posługują się specjalnie dobranymi barwami, aby różnice na obrazach lub powierzchniach były wyraźne. Są to tzw. barwy kontrastowe, czyli takie, które bardzo się między sobą różnią. W kole barw znajdują się na przeciwnych stronach: jedna barwa jest ciepła, druga zimna. Barwy kontrastowe tworzą pary kolorów: zielony-czerwony, niebieski-pomarańczowy, żółty – fioletowy. Występują też kolory neutralne: czarny i biały, które również są kontrastowe. Barwy podstawowe to: żółty, czerwony i niebieski – z nich powstają wszystkie inne kolory i nie można ich otrzymać po zmieszaniu innych kolorów. Kolory kontrastowe dobrze obrazuje tzw. koło barw, gdzie kolory kontrastowe położone są dokładnie naprzeciw siebie.


Rys. Koło barw

funkcjonalna_kuchnia_kolo_barw
 
Badania dowiodły również, że kolory oddziałują na samopoczucie człowieka. Zielenie i błękity mają tendencję do uspokajania a żółcie i oranże ożywiają nasze samopoczucie. Taką wiedzę wykorzystują przedstawiciele wielu zawodów, między innymi projektanci wnętrz. Sąsiedztwo odpowiednio dobranych barw jest przemyślane i służy osiągnięciu zamierzonego celu, jakim może być przykładowo podkreślenie stylu pomieszczenia. Warto pamiętać, że wybierając projekt kuchni nie możemy kierować się wyłącznie kolorem. Musimy pamiętać jeszcze o walorach funkcjonalności i ergonomii, właśnie dlatego projekt kuchni warto powierzyć profesjonalnemu projektantowi, który odpowiednio uwzględni nasze oczekiwania nie zapominając jednocześnie o dobrych praktykach projektowych.

Psychologia kolorów
Psychologowie prowadzą również badania wykazujące powiązania pomiędzy kolorami a emocjami jakie wywołują. W kulturze zachodniej najbardziej lubianym kolorem wśród dorosłych jest niebieski, a następne czerwony i zielony. Ponadto, bardziej przyjemne emocje budzą kolory jasne oraz bardziej nasycone. Wykazano również, że kolory o długiej fali: czerwony i żółty są bardziej pobudzające niż kolory o krótkiej fali: niebieski, zielony. Potwierdzają to badania fizjologiczne, takie jak EEG.

Barwy a aktualne trendy w projektowaniu kuchni
Barwy są również ważnym elementem związanym z obserwowaniem aktualnych trendów na targach branżowych. W tym roku na targach branży kuchennej EuroCucina dało się zaobserwować kilka wyraźnych trendów związanych z kolorami. Ponieważ jest to najważniejsza impreza dla branży kuchennej można prognozować, że te trendy będą obecne i zauważalne wśród projektów kuchni a także ofert producentów przez najbliższe 2 lata.

Biały mat
Jest to kolor ponadczasowy. Dominuje w kuchni.
 
Szary mat
Szarości nie są lubiane przez Polaków. Matowe wykończenie dodaje szlachetności kolorom. Można podsumować, że EuroCucina pokazała, że szarości będą popularne ale tylko i wyłącznie matowe!
 
Czarny mat
Można stwierdzić, że czarny mat „wchodzi do kuchni” i jest to zdecydowanie nowoczesna powierzchnia meblowa zabezpieczona przed śladami po dotyku.


Grafit
Szarość z kroplą brązu w różnym świetle różnie wygląda: w jasnym świetle brąz uwydatnia - w ciemniejszym łagodzi odcień.

Kolory ziemi
Kolory ziemi są w modzie, więc producenci powinni je brać pod uwagę przy planowaniu dekorów.

funkcjonalna_kuchnia

Czekoladowe drewno
Wraca moda na ciemne dęby, szczególnie tzw. czekoladowe dęby.


Jasny dąb
Króluje w trendach autentyzmu. Pokazuje flader, cechy morfologiczne drewna są wyeksponowane. Jasny, naturalny.

Czy przy wyborze kolorów kuchni jest potrzebny projektant?
Przy kolorach, tak jak i przy projekcie kuchni wsparcie profesjonalnego projektanta będzie nieocenione, ponieważ z racji swojego doświadczenia i obserwacji bieżących trendów będzie w stanie zaproponować klientowi ponadczasową kolorystykę uwzgledniającą indywidualne preferencje. Wskaże kolory uniwersalne, ponadczasowe, do których można dodać inny akcent kolorystyczny lub dodatki, które podkreślą indywidualność właściciela kuchni. Projektant również „przetłumaczy” modne kolory na potrzeby konkretnej kuchni i odpowiednio je skomponuje. Pamiętajmy o tym wybierając projekt kuchni, bo przecież chodzi o to, by w swojej kuchni czuć się komfortowo przez lata. Dlatego polecamy wizyty w salonach renomowanych marek, w których uzyskamy profesjonalne doradztwo w tym zakresie.  
 

Kontakt do profesjonalnych projektantów WFM KUCHNIE:

http://www.wfm-kuchnie.pl/siec-sprzedazy/Polska#distribution

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!