Jak zaprojektować kuchnię?

Projektując wymarzoną kuchnię należy pamiętać nie tylko o jej wyglądzie, ale i funkcjonalności. Dobrze zaprojektowana kuchnia to bowiem coś więcej niż cieszące oko pomieszczenie- to niejednokrotnie centrum domu, w którym spędzamy więcej czasu niż w salonie czy sypialni. Proste i funkcjonalne rozwiązania mogą nie tylko ułatwić nam codzienną czynność, jaką jest gotowanie, ale także sprawić, że każda chwila spędzona w zaprojektowanej kuchni będzie dla nas przyjemnością. Bo czy nie każdy chciałby się nieraz poczuć niczym kuchenna bogini czy mistrz gotowania?

 

Nie ma dobrej kuchni bez odpowiedniego projektu. Już bowiem na etapie jej projektowania należy zastanowić się jaki efekt zamierzamy osiągnąć i co jest dla nas priorytetem. Nasza kuchnia może być przecież przytulna, tradycyjna lub też sterylna i nowoczesna. Wybór projektu należy do nas!

 

Co należy zatem wziąć pod uwagę przy projektowaniu idealnej kuchni?

 

Pierwszą i najważniejszą kwestią przy projektowaniu kuchni jest ocena naszych potrzeb. Dla przykładu: czy gotujemy dla siebie czy też dla rodziny i znajomych? O sprawach takich trzeba pomyśleć już na samym początku, tak aby przy projektowaniu wziąć pod uwagę wszystko to, co uczyni naszą kuchnię  zadowalającą.

 

Drugą sprawą jest niewątpliwie ergonomia kuchni. Dobrze zaprojektowana kuchnia jest to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, ważne jest jednak aby tego czasu w niej nie marnować. Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której możemy zarówno godzinami eksperymentować nad nowymi kulinarnymi specjałami, jak i przygotować coś szybko i sprawnie. Ważne aby nie tracić czasu i energii na czynności zbędne. Podczas projektowania kuchni należy zatem tak zaplanować jej układ oraz poszczególne elementy ażeby nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, błądząc pomiędzy jednym a drugim jej końcem. Gotowanie ma być w końcu przyjemnością!

 

Projektując kuchnię należy także zastanowić się nad niezbędnymi nam sprzętami AGD oraz ich układem. Jaki typ zmywarki wybrać? Czy potrzebujemy ekspresu do kawy? Gdzie ustawić lodówkę? Projekt musi uwzględniać to, czy sprzęty mają być zabudowane czy też wolnostojące. Musimy wziąć także pod uwagę wygląd i wartość estetyczną danych sprzętów tak, aby całość tworzyła spójny obraz.

 

Nie możemy zapomnieć o kolorach w kuchni! Od tego jaką podłogę czy odcień ścian wybierzemy zależy styl i nastrój panujący w naszej kuchni. Kuchnia zaprojektowana w stylu nowoczesnym to połączenie klasycznych, często chłodnych barw dających poczucie sterylności. Projekt kuchni tradycyjnej zakłada ciepłe, przyjazne barwy, tworzące przytulną oraz ciepłą atmosferę. Należy pomyśleć w jakich pomieszczeniach czujemy się dobrze tak, aby kuchnia stała się naszym ulubionym miejscem w domu!

 

Na koniec- oświetlenie. Przy projektowaniu kuchni nie zawsze poświęca się tej kwestii należyta uwagę, a to od niej tak naprawdę w dużej mierze zależy czy będziemy się czuć komfortowo. Projektując kuchnię musimy pomyśleć nie tylko o oświetleniu całego pomieszczenia, ale i poszczególnych jej fragmentów. Dzięki dobremu oświetleniu blatów będzie nam się lepiej kroiło jedzenie, lampy nad kuchenką ułatwi smażenie czy gotowanie. Najlepiej wybierać naturalne, przyjemne światło. Dobrze zaprojektowana kuchnia nie może być przecież ciemna!

 

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!