Projektowanie kuchni dla pary

Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

Jaka powinna być kuchnia dla dwojga? Pytanie jest tak samo skomplikowane i wielopłaszczyznowe jak sami partnerzy. Para to często dwie różne osoby, z innymi potrzebami i odmiennymi gustami. Ważne, by oprócz oczywistej funkcjonalności nie zapominać o tym, że kuchnia to miejsce, gdzie każdy chce czuć się dobrze. Niezależnie od tego czy gotować będzie tylko jedna osoba, czy posiłki będą przyrządzane wspólnie. Urządzenie takiego pomieszczenia powinno być zatem pięknym kompromisem.

Projektując kuchnię należy wziąć pod uwagę potrzeby każdego domownika. Musimy pogodzić charaktery obu stron. To właśnie powoduje, że każda kuchnia będzie niepowtarzalna. Istotna jest w tym przypadku rola projektanta doradcy. Para nie może odczuć przymusu kompromisu. Powinna za to odczuwać dążenie do perfekcji i poprawnej funkcjonalności. W kuchni ważne jest szczęście. Każdy powinien odnaleźć tam cząstkę siebie.

Kuchnia dla dwojga to pomieszczenie niekoniecznie duże, ale dobrze wyposażone. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne rzeczy. To właśnie tutaj jest miejsce na pierwsze kulinarne sukcesy i porażki, jednak codzienne gotowanie nie należy do częstych zajęć. Bardzo często wspólny czas para spędza jedząc poza domem, ale dobrze, gdyby znalazł się tutaj mały stolik, tak aby było gdzie wypić poranną kawę, zjeść śniadanie czy romantyczną kolację. Zazwyczaj para nie potrzebuje luksusowej kuchni. Wystarczy podstawowa funkcjonalność, trochę blatu i oryginalny pomysł związany z tym, jak żyją i jakimi osobami są domownicy. Taka kuchnia wcale nie musi być droga, ważne by była pomysłowa i oryginalna. Kolory nowoczesne - dominują odcienie szarości i bieli. Znajdzie się tutaj też miejsce na pojedyncze, odważne elementy – na przykład słabość do zdobycznych staroci, które jednocześnie są ozdobą. Oświetlenie surowe, pozornie niedbałe. Pary są odważne i otwarte na nowości. Jeśli chodzi o wygląd to kuchnia dla dwojga ma wyraz i charakter – dość mocno zaznaczone są tu indywidualne potrzeby. Dlatego nie brakuje w niej barw, dodatków charakterystycznych, odważnych w kolorach i wzorach.

Dla projektanta to nie lada wyzwanie, aby w jednym wnętrzu można było dostrzec osobowość każdego domownika, nie tworząc przy tym chaosu. Podczas projektowania i urządzania wnętrz częstym problemem jest dominacja któregoś z domowników. Zazwyczaj kobiety. Mężczyzna może nagle i niepostrzeżenie znaleźć się w kuchni pełnej kwiatów i pastelowych kolorów, gdzie dominują ozdobne listwy, gzymsy i cokoły. Nawet jeśli naszej drugiej połówce jest wszystko jedno, nie możemy dopuścić do zatracenia jej w domu. Człowiek, którego „nie widać” w domu nie będzie się z nim utożsamiał.

Zazwyczaj osoby żyjące w parach znajdują się dopiero na początku swojej drogi życiowej. Dlatego wnętrze powinno być uniwersalne i przygotowane na rozwój, często w jeszcze nie zidentyfikowanym kierunku. Niezależnie od tego czy w przyszłości para będzie chciała założyć rodzinę, podjąć nową pracę, wybudować nowy dom, a obecne mieszkanie wynająć. Rozwój kojarzy się z elastycznością i taka właśnie powinna być kuchnia, z której korzysta para.

 

mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska

 

Projekty i wizualizacje wykonane w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO  (producent programu - firma CAD Projekt K&A).

Dowiedz się więcej o programie na stronie producenta – firmy CAD Projekt K&A.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!