Projektowanie kuchni dla rodziny

Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO  (producent programu - firma CAD Projekt K&A).

 

Jaka powinna być kuchnia, z której korzysta cała rodzina? Ciepła i jednocześnie przestronna. Wydawać by się mogło, że te są to dwie wzajemnie wykluczające się przeciwności. Zacznijmy jednak od początku.

W domu rodzinnym najważniejsza jest ergonomia. Przygotowanie stu sztuk pierogów wymaga dużego, porządnego blatu dla wszystkich pracujących - również tych małych pomocników. Drugim ważnym aspektem jest komunikacja - przejrzysta, bez kolizji. Miejsce pracy nie powinno przeszkadzać innym domownikom w poruszaniu się po kuchni. Nasuwa się zatem stwierdzenie, że kuchnia powinna być duża, ale co jeśli nie mamy takiej metrażowej możliwości? Możemy rozważyć dostępność blatu od wielu stron lub umiejscowić często używane przedmioty w łatwo dostępnych miejscach. W ten sposób unikniemy problemów komunikacyjnych,  zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszka dużo osób.

 

Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

 

Dobrze zaprojektowana kuchnia rodzinna jest jednocześnie przestronna i pojemna. Pojemna oznacza niestety potrzebę posiadania sporej ilości szafek, a to może stanowić problem nie tylko estetyczny, ale także wrażeniowy. Niezliczone ilości kubków, talerzy, łyżek, łyżeczek, gadżety dziecięce mniejsze i większe to wszystko elementy niezbędne. Duża ilość szafek może nie jest pożądaną rzeczą, ale możemy w sprytny sposób ukryć ich nadmiar, na przykład w ścianie – wykonując wszystko z tego samego materiału. Dobrą alternatywą jest też jasny lub jednolity kolor - w ten sposób mebel nie przytłoczy wnętrza. Zapominjmy o wyróżnianiu mocnych kolorów we wnętrzu, aby nie zmniejszać optycznie pomieszczenia.

Kuchnia jasna to kuchnia przyjazna. Stonowana kolorystyka wnętrza stworzy idealną atmosferę dla wszystkiego co łączy się z mniejszymi domownikami. Dzieci to przecież gadżety, kolory, energia. One też uczestniczą w tym jak wygląda kuchnia, więc dobrze, gdy znajdzie się tam również dla nich jakieś miejsce. Może to być pasek magnesowy lub tablicowy na ścianie lub też miejsce, w którym będą mogły zająć się na chwilę sobą, będąc jednocześnie pod okiem gotującego dorosłego. Dziecko w kuchni oznacza milion różnorodnych przedmiotów, które w sterylnym wnętrzu będą wyglądały jak bałagan. Warto zatem pamiętać o zrównoważonym stylu, aby pasował do każdego z domowników. W ciepłym, lekko ozdobnym i stonowanym wnętrzu bałagan nie będzie tak widoczny, jak w nowoczesnym i bogatym.

 


Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

 

Pamiętajmy, że kuchnia w rodzinna spełnia wiele funkcji. Jest oczywiście miejscem do gotowania, ale również odrabiania lekcji, rozwiązywania codziennych problemów, picia popołudniowej herbaty, czytania. Tu domownicy zbierają się najchętniej. Z tych powodów warto przemyśleć posiadanie wyspy, traktowanej wielofunkcyjnie - jako dodatkowy blat roboczy czy miejsce szybkiego spożywania posiłków. Wyspa jednak nie zastąpi dużego rodzinnego stołu. W te dni kiedy domownicy mają więcej czasu przyda się jadalnia z dużym stołem. Takie miejsce w domu zobowiązuje do tego by być razem, zjeść wspólny posiłek i rodzinnie spędzić czas.

Podsumowując, w kuchni rodzinnej należy pamiętać o ergonimii. Wielofunkcyjność, zachowanie choćby optycznej przestrzeni, dopasowanie potrzeb do wszytskich domowników to ogólne zasady, które pomogą wykonać idealny projekt kuchni dla rodziny.

mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska

 

Zobacz powyższe wnętrze w 3d:

 

Projekt wspomniany i zwizualizowany powyżej wykonano w programie do projektowanie CAD Kuchnie/Cad Decor Pro. 
Dowiedz się więcej o programie na stronie producenta – firmy CAD Projekt K&A.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!