Projektowanie kuchni dla seniorów

Projektowanie kuchni dla seniorów
W dzisiejszych czasach seniorzy co raz rzadziej kojarzą się z osobami bez wigoru i brakiem chęci do zmian. Osoby w dojrzałym wieku chcą odmiany, świeżości i nowości. Podążając z duchem czasu projekty kuchni, możemy określić jako zachowawcze, zdecydowane, ale z nutą świeżości. Dojrzały wiek wcale nie musi oznaczać powrotu do stylu i mebli kuchennych "z tamtych lat".

Jak zatem, w kilku uniwersalnych potrzebach, możemy określić kuchnię dla seniora? Jest parę reguł, które pomogą zadecydować o charakterze pomieszczenia. Kuchnia seniora ma przede wszystkim duży „dorobek". Znajdują się w niej akcesoria kolekcjonowane latami. Z tego względu szafki kuchenne powinny być pojemne i poręczne. Mile widziane są również witryny do ekspozycji zastawy stołowej "na specjalne okazje". Coraz częściej możemy zauważyć też powrót do otwarej kuchni, takiej, jaka była u naszych dziadków. Musimy pamiętać, że każdy styl i każde potrzeby są nowoczesne i obecne trendy nie mają znaczenia, zwłaszcza, gdy właściciel kuchni ma swoje jasno postawione priorytety.

Funkcjonalna_kuchnia_kuchnia_dla_seniora
Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

Kolejny element, decydujący o wyglądzie kuchni, to próba sił pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Mowa tu o stylu. Zaczynając od kolorystyki, odcienie powinny być stonowane. Energiczne barwy są odpowiednie dla młodych ludzi, co oczywiście nie oznacza, że w kuchni nie może być kolorów. Pośród tak zwanych odcieni bezpiecznych, dobrze odnajdą się te bardziej zdecydowane, jak bordo, butelkowa zieleń albo musztardowy.  Czyli kolory o mocnym i głębokim nasyceniu. Ważną rolę będą pełnić również materiały. Ludzie w dojrzałym wieku, nawet jeśli nie są zamożni, nie lubią  trwonić pieniędzy. Cenią sobie dobre i porządne surowce, które będą służyć latami. Jest więc wielce prawdopodobnym, że kuchnia będzie np. z litego drewna. Charakter jej jest już bardziej indywidualną sprawą. Co raz więcej osób starszych chce świeżą i lekką kuchnię, dlatego decydują się na proste i gładkie fronty. Część natomiast wybierze klasykę. Rzeźbione, ozdobne szafki ze stylizowanymi uchwytami to styl, w którym czują się komfortowo. Obydwie propozycje, umiejętnie połączone w całość, mogą być tradycyne i nowoczesne zarazem.
Kuchnia seniora, nie bez powodu, kojarzy nam się z ciepłem i tradycją. W kuchni seniora nie brak tekstyliów. Okno zazwyczaj jest przysłonięte, a stół nakryty świeżym obrusem. W takiej kuchni musi znaleźć się też miejsce do spożywania posiłków, najlepiej nakryte bieżnikiem lub wspomnianym już wcześniej obrusem.

Funkcjonalna_kuchnia_kuchnia_dla_seniora
Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

Z tradycją kojarzy nam się również spiżarka. Dziś często wykorzystywana w dużych domach, jest tak zwanym "must have" seniora. Odpowiedź na pytanie "dlaczego?", jest prosta. Kto pamięta o dżemach, kiszonych ogórkach i marynowanej papryce? Osoby starsze mają doświadczenie, wiedzę i tradycję we krwi. Przetwory to nieodłączna część ich kuchni, dlatego projektując ją trzeba przewidzieć także miejsce na przechowywanie własnoręcznych wyrobów.

mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska

Projekty i wizualizacje wykonane w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO  (producent programu - firma CAD Projekt K&A).

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!