Projektowanie kuchni dla singla

 Projektowanie kuchni nie może być traktowane masowo. Każdy człowiek jest inny, więc każda kuchnia będzie inna. Są jednak ogólne zasady, które możemy przypisać pewnym grupom osób. Inne cechy możemy odnaleźć w kuchniach rodzinnych, a inne u par czy u osób mieszkających w pojedynkę.

Tym razem skoncentrujemy się na organizacji miejsca dla osoby, która sama rządzi się w domu. Już na początku, kiedy wyobrażamy sobie kuchnię singla, nie jest to duża przestrzeń. Jednoosobowa kuchnia to minimum wyposażenia i nieduży blat do przygotowania posiłku. Nie może  jednak zabraknąć podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego takich jak: zmywarka czy kuchenka. Różnicą będzie ich wielkość. Mniejsza zmywarka, palnik czy zlewozmywak pozwolą zaoszczędzić miejsce, gdyż najczęściej w kawalerkach kuchnia jest aneksem połączonym z salonem. Single zazwyczaj żyją w pośpiechu i mało czasu spędzają w domu, dlatego warto przewidzieć też miejsce na mikrofalówkę, by można było szybko odgrzać jedzenie.

Funkcjonalna_kuchnia_kuchnia_dla_singla
Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

Ogólny wystrój kuchni będzie dążyć do minimalizmu. Kuchnia ma być tłem dla małej powierzchni mieszkania. Tak naprawdę kawalerka to jedna przestrzeń, gdzie toczy się całe życie i gdzie przechowujemy wszystkie potrzebne rzeczy, dlatego też kuchnia powinna być neutralna. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać optyczny ład.

Funkcjonalna_kuchnia_kuchnia_dla_singla
Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO

W każdym domu ważna jest płynna komunikacja między domownikami. W przypadku jednej osoby  te ogólne zasady mogą jednak zostać nagięte. Tutaj powinniśmy bardziej skoncentrować się na indywidualnych potrzebach gospodarza. Niektórzy przecież w ogóle nie gotują, więc kuchnia będzie potrzebna do zagotowania wody czy zrobienia kanapki. Dla amatorów gotowania natomiast ważna będzie ergonomia. Przy minimalnej powierzchni i małych sprzętach dostępność z miejsca  każdego kąta w kuchni jest możliwa, dlatego warto przeanalizować dokładnie zadaną funkcjonalność. W małej, poręcznej kuchni możemy też przewidzieć miejsce dla gościa. To może być ta sama przestrzeń, gdzie spożywane będą posiłki. Jeśli już decydujemy się na zorganizowanie mini jadalni, ważne by była ona w zasięgu gotującego, z wygodnym, bardziej kanapowym charakterem siedziska. Podsumowując, wszystkie elementy powinny składać się na małą minimalistyczną kuchnię, która będzie czystym i uporządkowanym tłem niedużego mieszkania.

 

                                                                                                                                      mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska
Projekty i wizualizacje wykonane w programie CAD Kuchnie z Renderem PRO  (producent programu - firma CAD Projekt K&A).


Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!