Twoje indywidualne potrzeby w kuchni – na co zwrócić uwagę przed jej zaprojektowaniem?

 Zaprojektowanie nowej kuchni wprowadza wielu w stan bezradności. Szafki kuchenne najczęściej kupujemy w markecie budowlanym. Wybierając z ubogiej oferty, próbujemy dopasować je do swojego wnętrza. Zazwyczaj zostaje nam kilka, kilkadziesiąt centymetrów, które staramy się wypełnić niepotrzebną szafką lub wręcz zasłonić czymś zbędnym... a przecież nie o to chodzi. Kuchnia to w końcu serce domu, powinna więc być dopieszczona i zaplanowana w każdym szczególe. W pierwszym etapie przeglądamy katalogi i zdjęcia z kuchniami, szukamy w internecie inspiracji i pomysłu na nasze miejsce. Poszczególne elementy składamy razem, zazwyczaj nie skupiając się na tym, czy pasują do naszego wnętrza - przykładowo w mieszkaniu, które ma niespełna 45 m2  koniecznie chcemy mieć wyspę!

Zanim zabierzemy się za realizację naszej nowej kuchni powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jak dużą mamy rodzinę, jak często gotujemy, jak duże zakupy robimy, gdzie spożywamy posiłki, czy kuchnia jest pomieszczeniem otwartym czy zamkniętym? Po głębszym zastanowieniu się możemy jednak dojść do wniosku, że te pytania są zbyt ogólne. Większość ludzi projektuje kuchnie wzorując się na kuchniach znajomych, trendach, zdjęciach, etc., nie biorąc pod uwagę w ogóle swoich własnych potrzeb. A gdyby tak nasze indywidualne potrzeby potraktować jako główny wyznacznik naszego wnętrza? Co z tego, że wszyscy mają teraz fronty na wysoki połysk, wyspy czy kuchnię w białym kolorze. Warto zastanowić się nad tym co robię w kuchni, czy ktoś lubi patrzeć jak gotuję? Jeśli tak to może warto pomyśleć o miejscu blisko blatu, z którego ktoś może podziwiać jak tworzę kolejne pyszne dzieło. Czego potrzebuję w kuchni? Może miejsca na laptopa? Może chcę mieć takie sprzęty jak sokowirówka czy toster pod ręką, ale niekoniecznie mają być one na widoku? Przyjmuję gości w kuchni, ale chcę by czuli się jak w salonie. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, więc każda kuchnia powinna być inna. Dlatego właśnie pomysł na kuchnię powinien być nie tylko zaczerpnięty z katalogów, internetu czy zdjęć. To nasza osobowość i nasze indywidualne potrzeby powinny być najważniejszym wyznacznikiem tego, jak powinna wyglądać wymarzona kuchnia. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre potrzeby, które innym mogą wydać się błahe, dla nas mogą mieć kluczowe znaczenie przy wyglądzie i funkcjonalności kuchni. 

 

W ten sposób powstał nam zarys ciepłej, przytulnej kuchni, gdzie fronty kuchenne bardziej przypominają te znajdujące się w salonie. Kolorystyka różnorodna, nasycona ciepła – to również dążenie do "salonowości". Rezygnacja z szafki kuchennej na rzecz siedziska, bo tak ważna jest obecność drugiej osoby obok - w końcu nie gotujemy tylko dla siebie. Gniazdka znajdujące się w nieoczywistych miejscach - potrzeba podłączenia laptopa czy tabletu w kuchni. Sprzęty codziennego użytku, które stoją na blacie (toster, sokowirówka) przesłonięto ruchomym frontem, dzięki temu nie krępuje nas wizualny bałagan, a jednocześnie zawsze mamy potrzebne rzeczy pod ręką. Jeśli często przyjmujemy gości w kuchni, to nie powinno być dla nas problemem znalezienie miejsca na wygodny fotel czy tapicerowaną ławkę. Przykładów będzie tyle, ile osobowości na świecie. Im bardziej otworzymy się na nasze potrzeby, tym wygodniejszą będzie nasza własna kuchnia.

 

mgr inż. arch. Elżbieta Jacuńska


Projekt wspomniany i zwizualizowany powyżej wykonano w programie do projektowanie CAD Kuchnie. 
Dowiedz się więcej o programie na stronie producenta - firmy CAD Projekt K&A.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!