Zakup kuchni może być prosty

Jak przebiega proces zakupu kuchni? Rola projektanta

Czy potrzebuję pomocy przy zakupie kuchni?
Jak wybrać kuchnię? Proces wyboru mebli i wyposażenia kuchni jest bardzo złożony. Przecież trzeba odpowiedzieć sobie na tyle pytań. Ile osób będzie przebywać w kuchni? Czy będę często przygotowywać posiłki? Czy robię duże zapasy? Czy w kuchni będzie miejsce do spożywania posiłków? Takie pytania warto postawić sobie na początku procesu zakupowego. Znając te uwarunkowania renomowane marki producentów mebli kuchennych zapewniają wsparcie klientom oferując w swoich salonach wsparcie profesjonalistów, którzy „przeprowadzą” klienta przez cały proces wyboru odpowiedniej kuchni.
 Pomoc_projektanta_kuchni

Czy projektant jest mi rzeczywiście potrzebny?
Te pytania może nam zadać projektant lub architekt, gdy odwiedzimy producenta markowych kuchni. Dlaczego takie firmy zatrudniają projektantów? Ponieważ mają odpowiednią wiedzę i dbają o to, by proces obsługi ich klientów przebiegał na najwyższym poziomie. Projektant z racji swojej wiedzy i znajomości produktów połączy w jednej perspektywie: nasze oczekiwania z dobrymi praktykami projektowymi. Wyjdzie z tego efekt w postaci projektu kuchni, który z jednej strony będzie odzwierciedlał oczekiwania i przyzwyczajenia domowników, czyli przyszłych użytkowników kuchni a z drugiej strony wiedza projektanta zapewni dodatkową wartość w postaci spełnienia standardów użytkowania kuchni związanych z ergonomią, funkcjonalnością i estetyką. Projektanci śledzą bieżące trendy i mody w zakresie projektowania co gwarantuje, że ich projekty zyskują pewną ponadczasowość – pamiętajmy, że kuchnię w Polsce kupujemy średnio raz na 15 lat. Warto więc przy takim zakupie skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Dlaczego mam przyjść do salonu?
Przecież to chyba niepotrzebne? Nie mogą mi po prostu przesłać projektu do domu? Tutaj dotykamy sedna procesu projektowania kuchni, czyli tego, że projektant powinien poznać i zrozumieć potrzeby klienta. Jakkolwiek banalnie to brzmi - w procesie zakupu kuchni ma to realną wartość i jest niezbędne. Spotkanie z klientem pozwala poznać jego potrzeby, spojrzeć na kuchnię „jego oczami”. To właśnie wtedy szczególną rolę odgrywa empatia, która pozwala projektantowi zrozumieć perspektywę klienta. Architekt oceni nasze zwyczaje, oczekiwania i potrzeby w przyszłej kuchni.  

funkcjonalna_kuchnia 
Kolejnym czynnikiem, który projektant weźmie pod uwagę jest ergonomia, czyli odpowiednie zaprojektowanie całej kuchni w taki sposób, aby korzystanie z niej było przyjemne i komfortowe dla wszystkich użytkowników kuchni. To ważny aspekt projektowania kuchni, który każdy profesjonalny projektant musi uwzględnić. Empatia jest równie potrzebna przy wyborze stylu kuchni i elementów wyposażenia. Tutaj gust klienta i ich odpowiednie odczytanie przez projektanta będą kluczowe, do tego, żeby kuchnia klienta zyskała indywidualny charakter. Projektant doda również odpowiedni sprzęt i oświetlenie, aby zapewnić kuchni odpowiednią funkcjonalność.

funkcjonlna_kuchnia 
Czy muszę zapłacić za pracę projektanta?
Salony dużych renomowanych marek dbając o komfort klienta dostarczają klientom całościową usługę polegającą również na doradztwie profesjonalisty. To rozwiązanie, które dobrze się sprawdza, bo klient zyskuje wsparcie profesjonalisty na bardzo wczesnym etapie podejmowania decyzji dotyczącej ważnej, bo przecież codziennej sfery życia, a producent zyskuje profesjonalny projekt, który umożliwia odpowiednie przygotowanie produktów pod kątem jego wymagań. Klient, który złoży zamówienie nie ponosi dodatkowych kosztów. To podstawowa różnica pomiędzy chałupniczymi producentami bazującymi tylko na kopiach i kalkach innych projektów a producentami renomowanych marek, którzy dopasowują swoją ofertę dokładnie do wymagań klienta i tworzą kuchnie, które rzeczywiście nabierają indywidualnego charakteru.

Moodbord od klienta?
Moodboard to taka „tablica inspiracji”, na której klient może zapisać elementy kuchni, które mu się podobają, ulubione kolory, aranżacje i realizacje. Może to być tradycyjna „wyklejanka” na kartce papieru albo narzędzie elektroniczne, które zapisze taki zbiór inspiracji do pliku graficznego. Dzisiaj klient jest poddawany bardzo wielu bodźcom, które dotyczą zarówno produktów do swojej przyszłej kuchni jak i dzięki dostępowi do internetu może sam pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie i szukać samodzielnie inspiracji dla swojej przyszłej kuchni. Takie podejście wcale nie stoi na przeszkodzie do pracy z profesjonalnym projektantem, który moodboard dostarczony przez klienta powinien odczytać jako spis jego preferencji i estetyki, która podoba się klientowi. Dzięki temu moodboard staje się przydatnym narzędziem do poznania oczekiwań klienta.

funkcjonalna_kuchnia 
Rola projektanta
Podsumowując można powiedzieć, że rolą projektanta jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta. Kluczowa dla prawidłowego przebiegu procesu projektowania jest właśnie empatia. Pozwala ona odpowiednio przejść proces odczytywania preferencji. Projektant zadba o wszystkie niezbędne elementy kuchni i na bazie swojego doświadczenia i wiedzy przełoży to w odpowiednią, funkcjonalną kuchnię. Można podsumować to w jednym zdaniu: zakup kuchni może być prosty, gdy wybieramy markowe kuchnie, ponieważ otrzymamy odpowiedniej jakości usługę, która stanowi integralny element sprzedaży kuchni. Pamiętajmy o jeszcze o jednym aspekcie wizyty w salonie: tam możemy poprosić projektanta o wzorniki. W salonie można dotknąć, oswoić się z fakturą materiałów, zobaczyć również gotowe kuchnie wystawione w salonie. Może to stanowić kluczowy element przy wyborze odpowiednich materiałów, aby świadomie podjąć decyzję również, co wyboru odpowiednich materiałów. Warto odwiedzić salon, możemy tylko zyskać...

funkcjonalna_kuchnia

 

 

Jeżeli interesuje Cię zakup kuchni skontaktuj się z projektantem kuchni.

Wyślij zapytanie do projektanta kuchni.

Zapisz się do naszego
Newslettera i badź
zawsze na bieżąco!